Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planá oslavila 75 let fungování místního fotbalového klubu

28. 7. 2013

HISTORIE KLUBU

Klub byl založen v roce 1938 partou kamarádů, jmenovitě Janem Tejmlem, Jindřichem Zevlem, Ludvou Divišem, Václavem Lerchem, Tomášem Čermákem a Františkem Pilečkem. Obec Planá tehdy ještě své vlastní hřiště neměla a tak se veškerá kopaná odehrávala většinou ve Vrábči a okolních obcích. Kolektiv se udržel pohromadě i po celou 2. světovou válku. Po jejím ukončení vzniklo v Plané fotbalové hřiště, a to na stejném místě, kde slouží fotbalu dodnes. Na hřišti byly zbudovány dřevěné kabiny, v roce 1956 pak byly nahrazeny zděným objektem. Další přestavba kabin do podoby, v jaké jsou nyní, proběhla v roce 1988 u příležitosti 50. výročí klubu.

V poválečných letech se fotbal v Plané rozmáhal, SK se věnoval mj. výchově mládeže. Největší zásluhu na na rozvoji klubu měli pánové Vobořilové, Diviš, Zevl, Balogh, Hošna a Kölbl. Časem se v Plané začal hrát i hokej - pro tuto činnost byl postaven přírodní zimní stadion a místní hokejisté působili i v I.A třídě.

Stejnou soutěž si zahráli i fotbalisté - dodnes se jedná o nejúspěšnější období plánského klubu. Tuto krajskou soutěž vybojovali Plánští v sezóně 1979/80. V tomto období SK spolupracovalo se zahraničními celky - rakouským FC Fafenschlag a holandským FC Halen.

Hráčí, kteří v Plané nastupovali, byli převážně místními odchovanci, ale doplněni byli samozřejmě i fotbalisty z okolních klubů a posily z řad vojáků přinášelo i nedaleké letiště.

Planá poté působila v okresních soutěžích, a nadále se dařilo pracovat s mládežnickými celky, na čemž měli velkou zásluhu především pan Jan Vobořil a trenérské duo Adámek - Balogh. Silné ročníky 89 až 91 slavily úspěchy, když vyhrály OP kadetů a v roce 2003 i OP žáků, k turnajům si pak tento tým zvaly i týmy z krajských soutěží. Roku 2005 ovšem bohužel byla mládežnická mužstva v Plané rozpuštěna a od té doby zde působí pouze tým dospělých. V roce 2011 SK postoupilo do okresního přeboru a rok na to Plané jen těsně unikl postup do krajské soutěže - I.B třídy.

SK zaštiťuje i mužstvo hokejbalistů, hrající soutěž pořádané asociací AHbK. V roce 2010 a 2013 Planá získala titul ve 2. lize, od sezony 2013/14 pak budou hokejbalisté působit v I. lize.

________________________________________________________________________

 "Staří páni": SK Planá - Roudné 6:3

SK Planá - internacionálové AC Sparta Praha 2:4 (0:1)

Branky: Vobořil, Balogh - Jarošík 2, Novotný, Trval.

Hráno 2 x 35 minut

Sestavy:

SK Planá: Fabián (36. Vaňas) - Křemen, Sodomka, Lepieš, Turek, Ira, Mynář - Vobořil, Vozábal, Sedmík, Beran, Frdlík, J. Pintér, Chrástka, Mavrodiev - Balogh, Petscher, Špírek, Vobořil.

Sparta: Jiří Bobok - Ant. Mlejnský, Michal Horňák, Jiří Novotný, František Straka, Petr Vrabec - Jiří Jeslínek, Lumír Mistr, Marek Trval, Josef Jarolím, Jiří Jarošík - Luděk Stracený, Marek Vít, Jaroslav Bartoň, Ladislav Fujdiar, Aleš Bažant.

V úmorném vedru se fotbalistů Plané sešlo tolik, že ani dresy nestačily a pomalu jsme si je museli půjčovat od vyznamenaných významných členů, kteří jimi byli obdarováni před výkopem. Ono také kdy se povede si kopnout proti bývalým ligovým hvězdám. A že to mají stále v nohách jsme poznali hned po úvodním výkopu, po kterém jsme pár minut neviděli míč jinde, než na sparťanských kopačkách. I proto, že někteří hráči domácích hráli hodně uctivě a třeba Cipís, známý to sparťanský srdcař, panu Strakovi za obdržené housle snad ještě i poděkoval. První gól vstřelili sparťané, když se po pěkné akci do centru hlavou opřel Jiří Novotný. Planá se poté osmělila a také se dostávala do šancí, zatímco Sparta několikrát pocítila plánskou specialitu - kouzlo zdviženého praporku, které dělá z defenzivy neprostupnou zeď. V druhé půli "oslavenci" srovnali, po přihrávce Balogha skórovalo stylově další slavné jméno plánského fotbalu - Vobořil. Když už to vypadalo, že utkání skončí neexhibičním výsledkem 1:1, sparťané zapnuli a během deseti minut nám nasázeli tři branky, a to hlavně zásluhou Jiřího Jarošíka. Planá korigovala v poslední minutě, kdy Lukáš Balogh přesprintoval soupeře a zasunul míč do sítě, i když Mlejnský záhadným způsobem místo vykopnutí balónu tak nějak "zakopl".Za Spartu naskočil ve druhé půli i plánský předseda Fujdiar, který v rudém dresu startoval po vojně. Ve středu plánské zálohy, kde ještě Fujdži občas vypomůže, ho ale vystřídalo jiné známé dynamácké jméno. Martin Vozábal v zápase dokonce vedl tým jako kapitán a snad nezůstane jen u tohoto zápasu. Píďa si na lavičce jen povzdechl: "Tak teď už se k těm přímákům vůbec nedostanu..."Což potěší hlavně rodiny, mající okna svých domů směrem do hřiště... Povedený zápas a povedená akce, kterou si plánský fotbal jistě zasloužil... SK!

 

Náhledy fotografií ze složky Oslavy 75. výročí založení SK Planá

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

břevna

(masér, 29. 7. 2013 21:14)

Tahle akce neměla chybu,přeju vám,že se to takhle povedlo.Ale hoši,vy kteří jste se zúčastnili tý sázky o to mý trefený břevno...těch vyhranejch 16 piv vám neodpustím...sázka je sázka.Akorát já je bohužel díky basketu asi nevypiju,ale zaplaťte je tedy místo mě trénerovi...ať se vám daří,věřím v postup

Re: břevna

(bobeš, 3. 8. 2013 20:59)

jasan pajo