Rok založení:1938

HISTORIE KLUBU SK PLANÁ

Klub byl založen v roce 1938 partou kamarádů, jmenovitě Janem Tejmlem, Jindřichem Zevlem, Ludvou Divišem, Václavem Lerchem, Tomášem Čermákem a Františkem Pilečkem, a to pod názvem SK Planá. Obec Planá tehdy ještě své vlastní hřiště neměla a tak se veškerá kopaná odehrávala většinou ve Vrábči a okolních obcích. Kolektiv se udržel pohromadě i po celou 2. světovou válku.

Po jejím ukončení vzniklo v Plané fotbalové hřiště, a to na stejném místě, kde slouží fotbalu dodnes. Na hřišti byly zbudovány dřevěné kabiny, v roce 1956 pak byly nahrazeny zděným objektem. Další přestavba kabin do podoby, v jaké jsou nyní, proběhla v roce 1988 u příležitosti 50. výročí klubu. V letech 1955 až 1968 nesl klub Sokol Planá, poté až dodnes opět SK Planá.

V poválečných letech se fotbal v Plané rozmáhal, SK se věnoval mj. výchově mládeže. Největší zásluhu na na rozvoji klubu měli pánové Vobořilové, Diviš, Zevl, Balogh, Hošna a Kölbl. Časem se v Plané začal hrát i hokej – pro tuto činnost byl postaven přírodní zimní stadion a místní hokejisté působili i v I.A třídě.

Stejnou soutěž si zahráli i fotbalisté – dodnes se jedná o nejúspěšnější období plánského klubu. Tuto krajskou soutěž vybojovali Plánští v sezóně 1979/80. V tomto období SK spolupracovalo se zahraničními celky – rakouským SC Pfaffenschlag  a holandským SV Halen.

Hráčí, kteří v Plané nastupovali, byli převážně místními odchovanci, ale doplněni byli samozřejmě i fotbalisty z okolních klubů a posily z řad vojáků přinášelo i nedaleké letiště.

Planá poté působila v okresních soutěžích, a nadále se dařilo pracovat s mládežnickými celky, na čemž měli velkou zásluhu především pan Jan Vobořil a trenérské duo Adámek – Balogh. Silné ročníky 89 až 91 slavily úspěchy, když vyhrály OP kadetů a v roce 2003 i OP žáků, k turnajům si pak tento tým zvaly i týmy z krajských soutěží. Roku 2005 ovšem byla mládežnická mužstva v Plané rozpuštěna. V roce 2011 A tým SK postoupil do okresního přeboru a rok na to Plané jen těsně unikl postup do krajské soutěže – I.B třídy. V sezóně 2013/14 už se ale Plánští postupu z okresního přeboru dočkali a po třiceti letech se probojovali do krajské soutěže. A hned v úvodní sezóně byli blízko postupu do I.A, nebýt odpočtu bodů za administrativní pochybení, postoupila by Planá z 2. místa.

Tým ale zůstal pohromadě a dokázal vybojovat postup hned v další sezóně, kdy soutěž vyhrál při zisku famózních 65 bodů z 26 zápasů.

SK zaštiťovala i mužstvo hokejbalistů, hrající soutěž pořádané asociací AHbK. V roce 2010 a 2013 Planá získala titul ve 2. lize, od sezony 2013/14 pak hokejbalisté působili v I. lize. Od roku 2016 již hokejbalisté nehrají.

Fotbalový klub dál pokračoval ve svém vzestupu, kromě renovace areálu fotbalového hřiště (trávník, zavlažování, zázemí) se podařilo obnovit mládežnické týmy, které se hned zařadily v okresním měřítku k těm nejúspěšnějším. Klub pořádá pro děti letní a zimní soustředění, hráčům dokonce i financuje nákup nových kopaček.

V sezóně 2017/18 A tým v I.A třídě obsadil sedmé místo a postaral se tak o vůbec nejlepší umístění v dějinách klubu. Toto umístění A tým ještě překonal v předčasně ukončené sezóně 2019/20, kdy skončil na konečné čtvrté příčce.